Kategorie
Uncategorized

Męski dress code

Garnitur czyli męskie ubranie wizytowe, będące jednocześnie filarem formalnego stylu w modzie męskiej towarzyszy mężczyźnie w przeróżnych sytuacjach życiowych. Jest to taka część garderoby, którą każdy mężczyzna powinien posiadać, zarówno na takie sytuacje jak imprezy okolicznościowe, wszelkiego rodzaju ważne wyjścia o podniosłym stylu jak i strój do pracy. Moda przemija i trendy się zmieniają, coraz częściej wracamy do ubrań, które nosili nasi rodzice a nawet dziadkowie. Śmiało możemy stwierdzić, że dzieje się tak w zasadzie w każdej części naszej garderoby. Dzieje się też tak w modzie męskiej na przykład jeśli chodzi o garnitury. Jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego garnituru ważne jest rzecz jasna aby był idealnie dopasowany do sylwetki ale również, żeby wplasował się w bieżące trendy bo przecież każdy mężczyzna zakładając taki strój chce wyglądać stylowo i ze smakiem niezależnie od sytuacji.
Najbardziej popularnym garniturem na przełomie lat okazał się garnitur dwuczęściowy składający się z marynarki i spodni o jednakowym kolorze i materiale. Taki zestaw najczęściej widujemy u panów. Jednak warto poświęcić uwagę na garnitur trzyczęściowy, który przez ostatnie lata był postrzegany jako niemodny i staroświecki a który na nowo zawitał na salonach. Co więcej, nie trzeba być przedstawicielem zawodu, który wymaga bardzo eleganckiego dress codu, żeby nosić trzyczęściowy garnitur. Do tej pory garnitur, do którego dołączona jest kamizelka z tej samej tkaniny był kojarzony jedynie z ważnymi, oficjalnymi uroczystościami coraz częściej możemy spotkać również w bardziej casualowym wydaniu.
Garnitur trzyczęściowy nie plasuje się ani wyżej ani niżej w hierarchii formalności w porównaniu z garniturem dwuczęściowym. Można jednak śmiało przyznać, że garnitur trzyczęściowy wygląda nieco bardziej szarmancko, z większą dozą kurtuazji.
O garniturze trzyczęściowym możemy mówić wtedy, gdy wszystkie jego części wraz z kamizelką uszyte są z tego samego materiału oraz w tym samym kolorze. Całość tworzy wyraźny komplet i zarówno marynarka, spodnie jak i kamizelka przeznaczone są do noszenia razem. Taka kamizelka przeważnie ma plecy wykonane z tkaniny podszewkowej, dzięki czemu marynarka na plecach lepiej się układa i mniej się gniecie.
Trzyczęściowy garnitur jak zresztą każdy inny musi być idealnie dopasowany do sylwetki. Marynarka nie powinna być za krótka i skrajnie dopasowana tylko zakrywająca większą część pośladków, taka, która podzieli męską sylwetkę na pół; spodnie powinny sięgać do górnej części cholewki buta zaś z przodu powinny jedynie dotykać buta ale tak, żeby się na nim nie opierały natomiast kamizelka powinna sięgać zapięcia do paska. Przy za krótkiej kamizelce może pojawić się sytuacja, gdy koszula wysunie się ze spodni i utworzy fałdę pomiędzy paskiem a dolną krawędzią kamizelki co da bardzo naganny, dramatycznie wyglądający efekt. Kamizelka nie może być też zbyt luźna, gdyż sprawi wrażenie niechlujnej i zaburzy proporcję sylwetki.
Dosyć ciekawym faktem w przypadku garnituru trzyczęściowego jest to, że Panowie mający na sobie kamizelkę mogą nie zapinać marynarki nawet, w momencie gdy stoją lub idą należy jednak pamiętać, że ostatni guzik w kamizelce powinien być zawsze odpięty z wyjątkiem kamizelek dwurzędowych, w których zapinamy wszystkie guziki. W sytuacjach mniej formalnych można tę marynarkę nawet zdjąć i zostać w samej kamizelce. Można też eksperymentować z noszeniem takiej kamizelki do innego garnituru jednak ważne jest dopasowanie koloru i faktury tkaniny.
Garnitur w zestawie z kamizelką dosyć często wykonany jest z wzorzystych i kolorowych materiałów typu krata. Im więcej wzoru, im odważniejszy kolor tym delikatniejsze i stonowane powinny być dodatki. Z kolei innym, zdobywającym coraz większe grono „fanów” rozwiązaniem jest dobranie
kamizelki z wyraźnie różniącego się materiału i koloru niż marynarka i spodnie. Jest to rozwiązanie na pewno mniej ekstrawaganckie niż jednolity, trzyczęściowy garnitur, który w jednobarwnym zestawie zwiększa jego formalność ale również eleganckie a jednocześnie intrygujące a dla Panów, którzy lubią eksperymentować z ubiorem stwarza wiele możliwości. Bezpiecznym a jednocześnie modnym i przykuwającym uwagę połączeniem będzie zestawienie granatowych spodni i marynarki z kamizelką w jaśniejszym lub na przykład brązowym kolorze tworząc w ten sposób nieco luźniejszy wizerunek.
Warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest garnitur. I tu w przypadku zarówno garnituru dwu jak i trzyczęściowego najpopularniejszym materiałem jest wełna, która jest naturalna, pozwala skórze oddychać i dobrze wygląda. Takim materiałem będzie również len oraz bawełna. Do niektórych garniturów z powyższych materiałów dodaje się domieszki materiałów syntetycznych, a niektóre szyje się z nich całość. Wpływa to w dużej mierze na cenę więc tu już kwestia pozostaje indywidualna, na co Panowie mogą sobie pozwolić.
Jak widać garnitur w zestawie z kamizelką może okazać się równie trafnym wyborem jak klasyczny, dwuczęściowy. Zapomniany przez szerokie grono Panów coraz częściej widuje się w ciekawych kolorach, wzorach i połączeniach i słusznie, bo takie rozwiązanie może wprowadzić trochę świeżości, nowości ale i oryginalności w okolicznościach wymagających założenia tak eleganckiego stroju jakim jest garnitur.