Kategorie
Uncategorized

Moda czy trend? Slow fashion

Slow Fashion, czyli moda bardziej osobista, bardziej minimalistyczna
Slow Fashion mądre podejście do posiadania i kupowania ubrań.
Slow Fashion to bardzo świadome decyzje zakupowe, w których na pierwszym miejscu jest jakość i odpowiedni materiał.
Trend slow zatem dba o środowisko ,oraz docenia pracę ludzi, a jednocześnie odrzuca to co jednorazowe.Wprowadzenie tych zasad może zmienić stosunek do zakupów i uzupełniania własnej garderoby.
Kierując się tą zasadą, ubrania powinny być wybierane świadomie, tworząc nam funkcjonalną garderobę, która pełna jest ubrań przez nas lubianych i noszonych.Zasadę slow fashion powinny cechować rozsądne zakupy, czyli takie, przy których zwracamy uwagę z jakiego materiału zostały wykonane , oraz czy mają charakter uniwersalny.
Slow fashion wynika ze świadomości własnych potrzeb.
Jak wypełnić swoją szafę zgodnie z zasadami slow ?
slow fashion określa zasady, które pomaga nam stworzyć funkcjonalną garderobę.
Ważne jest korzystanie ze wszystkich posiadanych ubrań i pozbycie się tych, które nie odpowiadają nam w 100%. Jak wprowadzić ten trend do swojego życia?
Trzeba przede wszystkim określić swój styl i wybierać ubrania, które do niego pasują, w których czujemy się dobrze;
oczyść szafę z ubrań, w których nie chodzisz. Dzięki temu będzie zawierała mniejszą ilość rzeczy, noszonych częściej i z większą chęcią;
Rób częste (co najmniej 2-3 razy w roku) porządki w szafie, dzięki którym pozbędziesz się ubrań, których nie nosisz;
Stwórz większą ilość zestawień, do czego skłania mniejsza ilość ubrań.
Zasady slow fashion, a szaleństwo zakupowe.
Przed zakupem nowych ubrań należy dobrze zaplanować garderobę. Nowe ubrania powinny pasować do tych, które już znajdują się w szafie.
Warto mieć bazę jednokolorowych ubrań, do których dopasowuje się cała reszta.Warto również zainwestować w nieco bardziej eleganckie i ekstrawaganckie stroje oraz dodatki.
Gdy uzupełniasz szafę unikaj nieudanych zakupów – uważaj szczególnie w trakcie wyprzedaży, wtedy ceny kuszą najbardziej a my dajemy się ponieść temu szaleństwu.. Istnieje wtedy większe ryzyko tego, że kupisz coś tylko ze względu cenę, a nosić tego finalnie nie będziesz.
Zwracaj uwagę na jakość wykonania kupowanych ubrań. Te zrobione z większą starannością kosztują więcej, ale zazwyczaj służą dłużej.
Nie obrażaj się na komisy czy sklepy z używana odzieżą.
Kupuj tam ubrania. Strój dobrej jakości wcale nie musi być nowy, np. skórzane rzeczy często wyglądają lepiej z oznakami mijającego czasu, mają tzw. charakter;
Wybieraj stroje dopasowane do figury. Nie kupuj rzeczy, które nie odpowiadają ci choćby w niewielkim stopniu. Ubrania kupowane do poprawy lub z nadzieją na dopasowanie ich w przyszłości najczęściej trafiają w kąt szafy;
Kupuj odzież lepszej jakości – sprawdź przy tym, w jaki sposób ubranie zostało wykonane – czy w fabryce wykorzystującej pracę dzieci czy też w firmach dbających o godne finansowanie osób szyjących;
pamiętaj, aby nie popaść w przesadę – spontaniczne odświeżenie garderoby o rzecz, która bardzo ci się podoba, mimo, że nie pasuje do reszty, to nic złego.
Ważne jednak, aby pamiętać o zasadach wymienionych powyżej i długofalowo korzystać z zakupu.
Zwróć też uwagę na odpowiednia pielęgnację posiadanej odzieży. Nawet najwyższej jakości odzież może się zniszczyć przy nieodpowiedniej pielęgnacji.
Teraz okazuje się,że często, a nawet zbyt często pierzemy swoje ubrania.Czasem zamiast wrzucania ich do pralki pełnego procesu prania, wystarczy je odświeżyć dzięki odpowiedniemu programowi w pralce. Odzież będzie wtedy przepłukana i uzyska świeżość.
Ważna kwestią jest suszenie, często popełniamy tu błędy, pamiętajmy , ze np Wełnę suszymy na płasko, a ubrania kolorowe powinno się chronić przed słońcem, bo to powoduje ich blaknięcie.
Ubrania, które wieszamy w szafie powinny mieć przestrzeń do oddychania.
Slow fashion to przede wszystkim fair play: wobec środowiska naturalnego, podwykonawców i – przede wszystkim – klientów.
Nie ma tu miejsca na wykorzystywanie pracowników , stosowanie toksycznych materiałów czy nierówne traktowanie. Oczywiście, wiąże się to z nieco wyższą ceną zakupu, jednak koszt ten zwraca się dzięki długiemu czasowi użytkowania danej rzeczy.
Na arenę slow fashion coraz częściej wchodzą także polskie marki, które widzą swoją szansę w stale rosnącym rynku dóbr. Ich produkty to najczęściej połączenie klasycznego, ponadczasowego wzornictwa i nowoczesnych rozwiązań.
Slow fashion nie skupia się na chwilowych trendach. Stawia na ponadczasowe produkty, wykonane z materiałów, które nie tylko sprawiają przyjemność, ale także przetrwają próbę czasu. Zachęca użytkowników do samodzielnego, świadomego budowania własnego stylu.
Nie gardź wizytami w second-handach, kupowaniem produktów od lokalnych wytwórców, producentów i rzemieślników.
Pozwala to na tworzenie więzi z przedmiotami, stanowiąc zaprzeczenie konsumpcjonizmu. Dzięki temu moda staje się bardziej osobista, a ubrania są nie tylko wierzchnim odzieniem, ale sposobem, na wyrażenie siebie. Slow fashion zachęca do zabawy stylem i niepoddawaniu się zakupowemu szaleństwu.
A o to właśnie w modzie chodzi.